Search
  • אבי אבגיל יועץ משכנתאות

הגיגי משכנתאות פרק 8 שם הפרק : טעויות

Updated: Oct 8, 2019הגיגי משכנתאות פרק 8 שם הפרק : טעויות

למה כל כך הרבה אנשים עושים טעויות במשכנתא שלהם ? ( אפקט דאנינג קרוגר )

-- תגיד אבי, למה להתחיל ככה עם כל מיני שמות מוזרים ? מתנצל מראש, אני לא בחרתי את השמות של החוקרים האלה -- אז אחרי שקיבלתי הערה שקפצתי ישר להגיגים 9 אחרי פרק מספר 7 ( האמת שזה לא היה מכוון אבל בשלב מסוים שעשעה אותי המחשבה שחיפשו וחיפשו את פרק 8 שלא פורסם עדיין ) אז הנה הפרק האבוד ( בבקשה על תוותרו על הפוסט בגלל ה4 שורות הבאות, תתגברו עליהם ותמשיכו לקרוא, כדאי לכם... )

-- אפקט דאנינג־קרוגר הוא הטיה קוגניטיבית שבה אנשים חסרי ידע מעריכים את יכולותיהם כגבוהות יותר מכפי שהן באמת, וסובלים מעליונות. הצד השני של אפקט דאנינג קרוגר - אנשים בעלי ידע עלולים להניח בטעות שלאחרים יש הבנה שוות ערך לשלהם, וכך להעריך את עצמם בטעות באופן נמוך מערכם האמיתי.

-- נעבור לרגע לעולם המשכנתאות - אנשי המקצוע שקוראים את הפוסט נתקלים כולם ללא יוצא מהכלל נתקלים בשאלה, למה בכלל אני צריך יועץ משכנתאות פרטי ? ואז יש מגוון של תרוצים למה לא להשתמש באיש מקצוע : לקחתי כבר משכנתא בעבר יש לי דוד שמבין במשכנתאות קראתי באינטרנט ראיתי אישורים של חברים אוהבים אותי בבנק שלי הפקידה בבנק עובדת עם אמא ( תודה לשחר חסון ומי שיודע במה מדובר, תחזרו על המשפט עם קול של סיגריות ) קיבלתי כבר הצעה מהבנק והורדתי אותם בריביות יש לי תואר בכלכלה ראיתי אישורים בקבוצה של מחיר למשתכן ועוד שלל סיבות מגוונות...

-- כאן האפקט מתגלה במלוא עוצמתו – אנשים חושבים שאם הם קראו על משכנתא באינטרנט, שוטטו קצת בפורומים וראו מה קורה אצל חברים שלהם, הם יוכלו לבנות את המשכנתא האופטימלית עבורם. המשכנתא היא ההלוואה הכי מורכבת ומסוכנת שיש ( במיוחד במחיר למשתכן עם כל השיקולים של מדד תשומות הבנייה ונושא הגרייס עד לקבלת הדירה ) אז למה אתם חושבים שאתם יכולים לעשות את זה לבד ? כשיש לכם בעיה רפואית, אתם גולשים באינטרנט ומשם פונים לרוקח ומבקשים את התרופה שהסבתא החביבה מפנסילבניה הציעה לכם ? כשיש לכם בעיה משפטית, אתם מתייעצים עם הדוד שתבע פעם חברת ביטוח ואז ניגשים למשפט ללא ייצוג מקצועי ? כשיש לכם בעיית חשמל בבית, אתם מחפשים את הפתרון בסרטוני יוטיוב ? אז למה כשמדובר במשכנתא, פתאום כולם מבינים בתחום וחושבים שיכולים ללכת לבד לבנק ? כאן האפקט מתגלה במלוא עוצמתו והסיבה היא שאדם חסר השכלה רלוונטית אינו מודע להיקפו של התחום הרלוונטי ולכן עלול להעריך ביתר את ידיעותיו המועטות ( ויקיפדיה) כשאתם קונים רכב יד שנייה בעלות של עשרות אלפי שקלים, מייד לוקחים אותו לבדיקה במכון. כשאתם לוקחים משכנתא במאות אלפי שקלים ובהרבה מקרים למעלה ממיליון, מי בודק לכם את המשכנתא ? כל טעות קטנה תעלה לכם בעשרות אלפי שקלים מיותרים, אני אפילו לא רוצה לדבר על טעויות גדולות.

-- ידע אמיתי, הוא לדעת את היקף הבורות של עצמך ( קונפוציוס) בורות מולידה ביטחון עצמי לעיתים קרובות יותר מאשר ידע ( צ'ארלס דרווין ) בסוף הפרק אכתוב משהו משעשע על האימרה הזו של דרווין

-- זה צד אחד של האפקט, יש גם צד שני והוא מופנה ליועצי המשכנתאות. הצד השני של אפקט דאנינג קרוגר - אנשים בעלי ידע עלולים להניח בטעות שלאחרים יש הבנה שוות ערך לשלהם, וכך להעריך את עצמם בטעות באופן נמוך מערכם האמיתי. אני נתקל בהרבה יועצי משכנתאות שלא מעריכים את הידע שלהם ואת השרות שהם נותנים ללקוחות והרבה פעמים נותנים שרות במחירים מצחיקים ולעיתים בחינם. למה ? נכון שגם אני עושה תיקי פרו בונו ( מי שמכיר אותי יודע את הרגישות שיש לי להורים לילדים אוטיסטים) אבל אני נתקל ביועצים שמוכנים לייעץ במחירי ריצפה. נכון שמי שרוצה להיכנס למקצוע צריך לפעמים להוריד מחיר כדי להתחיל ולהתפרנס בתחום אבל אז קשה לו להעלות את השכר טרחה כי לא נעים לו, הוא מפחד להפסיד עסקאות וכו... וכך הוא תקוע עם שכר טרחה מאוד נמוך ( זה בדיוק הצד השני של האפקט – יועצים שלא מעריכים את התרומה שלהם ללקוחות). לכל מוצר או שרות במשק יש מחיר. כשיש תחרות בריאה יש כאלה שייגבו מחירים גבוהים מהממוצע ויש כאלה שנמוכים יותר. כל אחד יבחר איפה הוא רוצה להיות ( אני חושב שתחרות בתחום היא דבר מעולה ורק מקדמת אותנו כיועצים. אם מישהו בוחר להתחרות באחרים ע"י הפחתת מחיר, זו זכותו. אני באופן אישי מעדיף הגדלת ערך ללקוח ). הפוסט הזה יפורסם כנראה גם בקבוצה שיש בה הרבה יועצי משכנתאות והרבה לקוחות. מידי פעם אני רואה בקבוצה וויכוחים בין הקבוצות ואני חצי מחייך חצי בוכה על ההתנהלות. הלקוחות בקבוצה יעדיפו לקבל תשובות ותמהילים בחינם, היועצים בקבוצה יעדיפו לדוג ממנה לקוחות. יש מקרים שיועצים מפרסמים בקבוצה תמהילים שלמים ללקוחות – אני חושב שזו טעות מכיוון שגם אתם יורים לעצמכם ברגל וגם יש עניין של חוסר מקצועיות בפרסום תמהיל כתגובה לפוסט בפייסבוק מבלי שבאמת אתם מכירים את הלקוח על כל המורכבות שלו. זו הסיבה שלקוחות שמפרסמים הצעות שקיבלו מהבנק מצפים לקבל מהיועצים תמהילים מתוקנים עם ריביות אבל, רגע, אתם מבקשים מבעל מקצוע לתת לכם שירות שיעזור לכם ויחסוך לכם כסף אבל בחינם ? איפה זה עוד קורה בחיים שלכם ? מתי הלכתם למכולת, קניתם מוצרים וביקשתם לא לשלם עליהם ? למה אתם כועסים שהיועצים מבקשים תשלום בעבור השרות שלהם ?

-- וגם היועצים מביננו, כשאתם מגיבים על תמהיל ואומרים שניתן לשפר את הריביות, אתם לא באמת יודעים מה הסטטוס של הלקוח, אולי הוא בקושי אושר ולכן הריביות הגבוהות ? אולי יש לו בעיות אשראיות מהעבר או כל סיבה אחרת שיש כדי שהבנק יעלה לו את הריבית ( ואתם מכירים את כל הסיבות האלו ). ואם אתם נותנים פה ושם תמהיל סופי ללקוח, למה אתם מופתעים כשכולם רוצים לקבל את זה בחינם ?

-- אני מניח שהדברים האלה יעצבנו את 2 הצדדים בקבוצה הזו. אם מישהו נפגע או כועס על הדברים שכתבתי, אתם מוזמנים להגיב כאן ( נסו לחשוב למה זה הכעיס אתכם, כנראה שיש שם משהו שגרם לכם לזוז בכיסא באי נוחות ויש לזה סיבה).

-- לסיכום של הדברים, כשאני לא מבין בתחום מסוים, אני פונה לאיש מקצוע שיעשה זאת עבורי במקצועיות ובמיומנות. -- כדי לסיים באווירה טובה יותר, אני רוצה לספר ( למי שלא מכיר ) על פרסי דארווין. צארלס דארווין הוא הוגה רעיון הברירה הטבעית ונחשב בעיני רבים כאדם רציני, הפרס לעומת זאת הוא פרס הומוריסטי המוענק לבני אדם על סיוע לאנושות לשפר את מאגר הגנים שלה ע"י סילוק עצמם מהעולם. או במילים אחרות - אנשים שמתו בצורה מטומטמת ( חלקם שרדו למרות הטמטום). דוגמאות: גנב מתכות שחתך כבל פלדה של מעלית כשהוא נמצא בתוכה וצנח עם המעלית אל מותו אדם שביצע ג'אגלינג עם רימוני יד חיים שני מחבלים ערבים ישראלים שפוצצו מכונית תופת מוקדם מהצפוי בגלל מעבר לשעון קיץ טרוריסט שפתח מעטפת נפץ ששלח בדואר וחזרה אליו כי לא היו בה מספיק בולים. ( דרך אגב, 9 זוכים מתוך 10 הם גברים, רק מציין את זה כאן) --

כולנו עושים טעויות בחיים וזה בסדר, ככה אנחנו לומדים, גדלים ומתפתחים. בבקשה, אל תעשו טעויות במשכנתא שלכם
21 views0 comments