Search
  • אבי אבגיל יועץ משכנתאות

הגיגי משכנתאות - פרק 16

עצמאי בשטח פרק ב'

בפרק 4 בבלוג שלי כתבתי על עולמם של העצמאים

https://www.aviavgil.com/post/יועץ-משכנתאות-פרק-4

ביום חמישי הייתי בהפגנת העצמאים הגדולה בכיכר רבין בתל אביב.


אחרי ההפגנה שאלו אותי באחת מהקבוצות של ההתאחדות איך היה ועניתי להם "עצוב". מישהו צחק עלי ושאל אם אפשר לענות ביותר תמציתי וכתבתי לו שאני יכול לפרט ואז כתבתי "עצוב מאוד".


כל כך הרבה מילים נכתבו על מצוקת העצמאים אבל רק בהפגנה הבנתי באמת במה מדובר.


גלוי נאות – אני עצמאי כבר 4 שנים ואני לא רואה את עצמי חוזר להיות שכיר. במיוחד היום, אני מבין ומוקיר את המקצוע שבחרתי לי כדרך חיים – יועץ משכנתאות פרטי. אני חייב לכתוב כאן את האמת ( כפי שאני רואה אותה) – במשבר הקורונה, הפגיעה בנו, יועצי המשכנתאות, היא יחסית מאוד קטנה לעומת מגזרים אחרים במשק. חלק מאתנו לא נפגע כלל וחלק אף הגדיל את העבודה. המשבר הזה רק עשה טוב לעולם ייעוץ המשכנתאות – ההתאחדות מיצבה את עצמה כגוף ששולט ומפיץ את הידע והעדכונים לכל היועצים, שדורי ההתאחדות ליועצים זכו לאלפי צפיות והשידורים לציבור הרחב זכו לעשרות אלפי צפיות. היתרונות שלנו כיועצי משכנתאות פרטיים באו לידי ביטוי ביכולת שלנו לפעול ולעבוד מול הבנקים גם כאשר המשק היה סגור ובכלל, ביכולת שלנו להגיב במהירות לריביות שעלו וירדו בצורה מטורפת ולשנוי המבני שחל בתמהילי המשכנתאות בתקופה הזו. בסך הכול, הציבור נחשף יותר ויותר ליתרונות והתועלות שבעבודה עם היועצים וזה רק מקדם ומחזק את המקצוע.


כנראה שהסיבה שלא ממש נפגענו מהמשבר הזה וכנראה שנצא ממנו הרבה יותר מחוזקים היא זו שהובילה למיעוט יועצי המשכנתאות בהפגנת העצמאים ואני חייב להודות שאני ממש מאוכזב מזה.


האכזבה מגיעה מכיוון שהתאחדות יועצי המשכנתאות הצטרפה השנה ללה"ב שמובילה את המאבק לשיפור תנאי העצמאים בזמן המשבר. אני רואה את הפעילות המטורפת של חברי הארגון ואת המלחמה היומיומית שלהם כדי שמדינת ישראל לא רק תכיר במצוקת העצמאים אלא תפעל לעזור ולשמור על העסקים שלנו. לפעמים המאבק נראה מגוחך כי אם המדינה סגרה לנו את העסקים והם יקרסו, לאן בדיוק יחזרו כל אותם עובדי החל"ת ? אז אם מדובר באינטרס אמיתי של הממשלה כדי לצאת מהמשבר, למה לא באמת עוזרים לנו לעבור את התקופה הזו ? אנשי האוצר שסוגרים את הכיס, משרד הבריאות שחרדים רק לבריאות הציבור, הממשלה המנופחת שעסוקה בחלוקת תיקים לכולם איפה אתם ?


במהלך ההפגנה הבנתי את המשפט " אנשים מונעים מהנאה או כאב" ואז הבנתי למה יועצי המשכנתאות לא הגיעו להפגנה - כי זה לא באמת כואב לנו.


ב2016 כשהמקצוע שלנו היה בסכנה, קמנו, נלחמנו את המלחמה בכל הכוח, נצחנו במאבק ומאז אנחנו רק גדלים ומתחזקים.


ב2020 זה לא ממש כואב לנו.


אבל בכיכר ראיתי הרבה כאב.


לפני שהתחילה ההפגנה, התמקמתי על אחת המדבקות שעיריית תל אביב הדביקה ברחבה כדי שנוכל לשמור על כלל המרחק של 2 מטר בין מפגין למפגין וכמו שמידי פעם אני עושה, התחלתי לדבר עם האנשים במשבצות שמסביבי. מסתבר שזה לא פשוט עם מסיכה על הפנים ובמרחק של 2 מטרים האחד מהשני.


מאחורי היה יורי ( כששמעתי את השם שלו אמרתי לו שגם לי קוראים יורי, הוא שאל אם אני רוסי ובחרתי לא להסתבך ולהסביר לו את הכינוי והבדיחה ). יורי הוא תאורן מאשדוד, נשוי עם תינוקת בת חודשיים שמאז שהיא נולדה הוא בבית. הוא רגיל לסחוב ארגזי ציוד, לטפס על פיגומים ולהיות כל יום בנסיעות ברחבי הארץ לפרק במות ולהרכיב במות. כשעולם התרבות נעצר, הוא איבד את ההכנסה שלו בבת אחת. כהרגלו, הוא ניגש לבדוק את התאורה על הבמה ורואים עליו שהוא מתגעגע לעבודה שלו.

בצד שמאל שלי עמדה עדנה, אישה מבוגרת מהצפון שלא הפסיקה לבכות כל ההפגנה. היא החזיקה בידה בובה של תינוק עם בקבוק. יש לה גן ילדים פרטי בצפון והיא העסיקה 6 נשים מבוגרות כמטפלות. כשנסגר הגן היא התעקשה לשלם את משכורות העובדות שלה כי עבורה הן חלק מהמשפחה שלה ורק אז הבינה שהמדינה לא תפצה אותה. היא החזירה להורים את הכספים ששילמו לה ועכשיו הבן שלה קצין בצבא הוא זה שעוזר לה עם הקניות במכולת.

לפני היו בנות צעירות מעולם המחול, שירה גרה אצל ההורים שלה אז היא לא באמת מרגישה קושי כלשהו למעט שעמום .

בצד ימין עמד איש מבוגר, הוא נראה קצת מנותק ולא הבין למה אני מציק לו עם שאלות. יש לו קאנטרי גדול במרכז הארץ, הוא תקוע באמצע השיפוצים שלו ולפני המשבר הוא לקח הלוואה מאוד גדולה מהבנק לצורך השיפוץ. עכשיו כשכל החוגים נעצרו והקאנטרי ריק, כל תזרים המזומנים שלו נעצר בבת אחת, הוא שלח את כל העובדים לחל"ת ולא יודע מה לעשות. שאלתי אותו איך הוא יחזיר את ההלוואה והוא אמר לי שהוא לקח הלוואת בלון ותכנן להחזיר אותה אחרי ההכנסות הגבוהות של הקיץ ( הוא שאל אותי אם אני יודע מה זה בלון ואני חייכתי ועניתי לו שאני חושב שאני יודע במה מדובר).


כשמדברים על מחאת העצמאים זה נשמע מרוחק ומנותק למרבית השכירים אבל כשאתה פוגש את האנשים ושומע את הסיפורים שלהם, זה מקבל מימד אחר לגמרי.

על הבמה עלו עצמאים ממגזרים שונים שכל הפעילות שלהם נעצרה לחלוטין – סוכני נסיעות, אומנים, מפעילי בריכות, אולמות אירועים, גני ילדים, מעונות יום, מתקיני מזגנים, מסעדנים ועוד. אי אפשר היה לפספס את הכאב והמצוקה של האנשים האלה שכל פרנסתם נעצרה בבת אחת .


אני חייב להודות שבתוך כל הבלגן הזה, הרגשתי קצת הקלה שחברי ההתאחדות שלי עדיין מתפקדים ועובדים. זה גם הזמן להבין ולהוקיר את המאבק של ההתאחדות ב2016 על המקצוע ושבזכות ההישג שלנו אז, שיועצים לא צריכים להגיע לסניפים כדי להגיש בקשות ושבזכות חיזוק המעמד של היועצים בבנקים, בזכות הקשר השוטף עם הבנקים – בזכות כל הדברים האלה, אנחנו לא נפגענו בצורה קשה מהמשבר הנוכחי. אני מאוד מקווה שכל מי מיועצי המשכנתאות שעדיין לא הצטרפו להתאחדות, יבינו את התרומה שלנו לענף כפי שהיא באה לידי ביטוי במשבר הזה ויצטרפו.


במהלך ההפגנה עלתה לבמה רמה מהמטבח של רמה. אני מניח שרבים זוכרים את הסיפור שלה על המסעדה שלה בישוב נטף שנשרפה לחלוטין בגל השריפות של 2016. היא סיפרה שבדיוק כפי שביבי התקשר ליובל כרמי מאשדוד, איש הפלאפל שנגע ללב כולנו והבטיח לעזור לו כך גם היא קיבלה שיחה מתוקשרת מביבי שהבטיח שתוך 3 חודשים היא תקבל את הסיוע והפיצויים. לדבריה, עד היום היא ממתינה לכספים ושהיא לא מאמינה יותר להבטחות האלו ולכל היח"צ שנלווה להן.


בשלב מסוים , עלו חלק מלהקת טררם לבמה וניגנו והקריאו את השיר ' אין לי ארץ אחרת' ופתאום המילים קיבלו משמעות אחרת :


אין לי ארץ אחרת גם אם אדמתי בוערת רק מילה בעברית חודרת אל עורקיי, אל נשמתי בגוף כואב, בלב רעב כאן הוא ביתי

לא אשתוק, כי ארצי שינתה את פניה לא אוותר לה, להזכיר לה, ואשיר כאן באוזניה עד שתפקח את עיניה


בתקופה הזו, העצמאים מרגישים שהמדינה שינתה את פניה וביטלה את הברית בינה לביננו, הברית שבה אנחנו פועלים, עובדים, משלמים מיסים, מעסיקים עובדים ודואגים לפיתוח הכלכלה של המדינה. והמדינה בתמורה מתחייבת לדאוג לנו האזרחים בזמן מצוקה ומשבר ללא הבחנה בין ימין או שמאל, דת או גזע, שכירים או עצמאים.

ההפגנה הזו יצאה לדרך כי לא נוותר למדינה ואנחנו כאן כדי להזכיר לה את הגוף הכואב, את הלב הרעב עד שתפקח את עיניה.


רציתי לכתוב בתחילת הפוסט שהוא נכתב מתוך כאב ושחלק מהדברים שנאמרים כאן לא ינעמו לקוראים אבל בחרתי לכתוב את המשפט הזה בסוף הבלוג ולא בהתחלה.

אייל קיציס מסיים תמיד במשפט " תזכרו, יש לנו ארץ נהדרת"

ליאור שליין מסיים במשפט " אל תשאלו מה המדינה עשתה לכם, תשאלו מה אתם יכולים לעשות לה בחזרה "

אהוד מנור כתב " אין לי ארץ אחרת"

https://www.youtube.com/watch?v=KNwjRza03PM

סגירת מעגל קטנה גם כדי לסיים באווירה טובה יותר – לפרק 4 של הגיגי משכנתאות קראתי "עצמאי בשטח " הוא נכתב הרבה לפני משבר הקורונה. צמד המילים הזה הפך למזוהה עם השיר "הולך בטל" שכתב מאיר אריאל בבצוע של להקת תמוז המיתולוגית. כשכתבתי אז את הפרק, לא תיארתי לעצמי כמה עצמאיים ילכו בטלים.

קצת טריוויה - מעטים מכירים את הביצוע המקורי של מאיר אריאל לשיר, מוזר לשמוע את השיר בלחן המקורי שלו. כולם מכירים את הלחן של אריאל זילבר לשיר, מעטים יודעים שהוא נכתב בכלל למופע של תיקי דיין.

הלחן המקורי של מאיר אריאל

https://www.youtube.com/watch?v=zV41RKIsJh0

הביצוע של להקת תמוז

https://www.youtube.com/watch?v=k04yj63iEIQ

112 views0 comments