Search
  • אבי אבגיל יועץ משכנתאות

יועץ משכנתאות - פרק 7

Updated: Oct 8, 2019

הגיגי משכנתא 7

שם הפרק : FOMO

כולנו חולים ב FOMO ! מה זה לעזאזל FOMO ?

עד לפני חצי שנה, נהגתי לפגוש יועצי משכנתאות קולגות לחצי יום של עבודה בצוותא. לכל מי שלא מכיר את הקונספט, זה רעיון מעולה. כל אחד עושה את עבודתו ליד השני וכך אנחנו מחליפים דעות על כל מיני נושאים, מתווכחים על הריביות והתמהילים ובעיקר מקשיבים האחד לשיחות של השני. לכל אחד מאיתנו יש סגנון שונה ודרכים מגוונות להתמודד עם לקוחות ובנקאים ומתוך השיחות האלו אפשר ללמוד מלא. תחשבו שמכל מפגש שכזה תצאו עם רעיון כזה או אחר או אפילו משפט ששמעתם ואתם יכולים לאמץ אותו או אפילו יותר טוב לאמץ אותו ולשדרג אותו. דבר אחד אני יכול להבטיח לכם שתלמדו המון מהמפגשים האלה ותהיו יועצים טובים יותר.

-- לפני כשבועיים הייתי לי שיחה עם יועץ שאמר לי שהוא בעומס מטורף והוא לא מספיק לקדם את הדברים הבסיסיים שהוא צריך לעשות בתיקים שלו. תחקרתי אותו לגבי סדר היום שלו וכמות התיקים שלו ולא ראיתי שום סיבה אמיתית נראית לעין לעומס הזה. קבעתי איתו לחצי יום עבודה אצלו במשרד. נפגשנו ב9 בבוקר, לשנינו היו 2 תיקים להגשה לבנקים וכמובן כל העבודה השוטפת על תיקים קיימים ומול לקוחות. כעבור שעה, אני סיימתי עם 2 התיקים, טיפלתי בכל מיני ענייני התאחדות, עברתי על כל המיילים והתחלתי בסבב הצקות לבנקים על התיקים שלי והתכתבויות עם לקוחות . כששאלתי אותו, מה הוא הספיק לעשות בשעה הזו, התשובה הייתה שום דבר.

-- ביקשתי ממנו שימשיך לעבוד והפעם ניהלתי רישום של כל מה שהוא עושה . הוא ניסה להכין תיק לבנק והסתבך עם זה. אני רוצה לעצור לרגע ולפנות ליועצים שקוראים את הפוסט כדי לגעת בנושא איסוף מסמכים לפני שאני ממשיך. אני שומע מהרבה יועצים שהם מסתבכים עם איסוף המסמכים ואני לא מצליח להבין למה. במקרה הזה, הוא קיבל חלק מהמסמכים פיזית מהלקוח, חלק נשלחו לו בפקס שהוא צריך עכשיו לנסות ולאתר אותם כיוון שהם מגיעים אליו ישירות למייל וחלק הגיעו בצילומי ווטסאפ. אני לא מבין את שיטת העבודה הזו, אמרתי לו, אתה מנסה להקל על הלקוח אבל מסבך אותך ובסופו של דבר הכל קורה באיטיות, מסמכים הולכים לאיבוד והתהליך לא יעיל ( כולנו יודעים מה קורה כשלא אוספים מסמכים כמו שצריך ). הוא שאל אותי איך אני אוסף מסמכים והתשובה שלי הייתה פשוטה מאוד - אני שולח ללקוח רשימת מסמכים, עובר איתו על הרשימה ומסביר לו סעיף סעיף ומבקש שיעביר לי אותם רק כשיהיו לו כל המסמכים ( במקסימום אני עושה סיבוב נוסף יחיד של השלמות). אני לא מסכים לקבל צילומי ווטסאפ של תלושי משכורת שצולמו עם רקע של ברכיים או כפכפים. הכל עניין של להגדיר את הדברים ללקוחות, להסביר היטב ולהתעקש על זה.

-- נחזור לסיפור שלנו – תוך 5 דקות הבנתי מה הבעייה שלו –- fear of missing out FOMO הפחד מפני החמצה. כל כמה שניות הטלפון שלו מזמזם או מהודעת ווטסאפ פרטית, הודעה קבוצתית, זמזום של הפייסבוק או שיחת טלפון. הוא לא מסוגל להתנתק לרגע מהטלפון וכמובן שבכל פעם שהוא קורא הודעת ווטסאפ ( ואצלנו בקבוצות יש כ 800 הודעות ביום ) הוא בודק מה התחדש בפייסבוק וכך הוא לא מצליח להשלים את המשימות שלו. אם בעבר צרכנו את המידע שלנו ע"י קריאה בספרים ( לוותיקים מביננו) או חיפוש ברשת, היום רוב המידע שלנו מגיע ב PUSH והסיפוק הרגעי הוא עצום, תמונה בפייסבוק, סרטון מצחיק בווטסאפ או באינסטגרם – מדובר במשחיתי זמן מטורפים.

-- חלקנו לא נפרדים מהטלפון - בנסיעות, בארוחות, בזמן איכות עם המשפחה אפילו בשינה הטלפון צמוד אלינו ( עם התירוץ הכי טוב שיש – זה גם השעון המעורר שלי) זה פשוט חזק מאיתנו – עובדתית, רובנו קוראים וכותבים בווטסאפ בנסיעה. כולנו יודעים שזה אסור, כולנו יודעים שזה מסוכן ומאחר ורובנו לא מנתחי מוח או חברי כוחות הביטחון, כנראה שאם לא נגיב לווטסאפ בנסיעה, אף אחד לא ימות ( ועדיין כשהטלפון מזמזם, אנחנו נעיף מבט, נראה את ההודעה ובמקרים רבים גם נגיב). לפני שנתיים, מחקתי את האפליקציה של פייסבוק מהטלפון שלי ( עד היום, אם אני רוצה להיכנס לפייסבוק מהטלפון, זה דרך גלישה בכרום ). המהלך הפשוט הזה, פינה לי כל כך הרבה זמן במהלך היום – חזרתי לנגן בגיטרה, לקרוא ספרים, יש לי יותר זמן לעסק שלי, יש לי זמן לקדם את ענייני ההתאחדות , אני מקשיב ל2 פודקאסטים כל יום ומבלה את כל הזמן שאני רוצה עם בר.

-- כמות הזמן שהתפנה לי במהלך היום היא בלתי נתפסת ( עד לאותו הרגע לא הייתי מודע לכמה זמן אני שקוע בפייסבוק, בעולם של כאילו חברים עם תמונות של מקומות יפים שלא הייתי עם אנשים שלא ראיתי... ). טוב, נחזור לסיפור שלנו, ביקשתי ממנו את הטלפון שלו לרגע וכיביתי אותו. הוא נלחץ, 'יש לי לקוחות ואני צריך את הטלפון לעבודה'. הסברתי לו שמדובר בחצי שעה בלבד כדי שיספיק להכין את התיק הראשון להגשה, הנחתי את הטלפון על השולחן לידו והפעלתי סטופר. כעבור רבע שעה הוא התחיל להראות סימנים של עצבנות בלתי נשלטת ובקש את הטלפון לשיחה דחופה ( כמובן שמייד לאחר השיחה הוא הגיב לווטסאפ, כנראה גם הודעה דחופה ועשה לייק לתמונה בפייסבוק, כנראה גם תמונה דחופה ).

-- בקיצור, הבחור מכור לטלפון, מפחד שיפספס משהו ומגיב לכל הודעה מיידית ( כאן אני חייב להבהיר שלא מדובר ביועץ מספר 1 מהפוסטים הקודמים למרות שאני חושד שיש לו את אותה המחלה ) וזו הסיבה שלא משנה מה הוא מתכנן לעשות במהלך היום, הוא לא יצליח להשלים משימות כמו שצריך. אז לכל המכורים לטלפון מביננו, הניחו מידי פעם לטלפון, זה רק ישפר את היעילות שלכם. אם בעבר בכל פעם שלקוח התקשר מייד עניתי, היום אני לא מתבייש לא לענות מיידית או לומר שאחזור בעוד כשעה. הזמן שלנו יקר מאוד ואנחנו חייבים לנצל אותו ולנהל אותו בתבונה. הבעיה הגדולה היא שהתופעה הזו שמתחילה בעבודה נמשכת גם בבית. ניתן לראות את זה עכשיו בתקופת החופש הגדול בגני המשחקים – הסבים והסבתות רודפים אחרי הילדים וההורים יושבים עם הפלאפונים. אני מודה שכשחושבים על המחיר שמשלמים הילדים שלנו בגלל הזמינות שלנו לעבודה או הFOMO שלנו, הפוסט הזה ממש מבאס וחבל לסיים אותו ככה כי זו לא הייתה הכוונה .

-- שימו לב ל FOMO אצל הילדים שלנו, הם גדלו לתוך התרבות של הרשתות החברתיות והאון ליין. המדיה החברתית יוצרת תמונה של מה אחרים חושבים, עושים ויוצרת לחץ חברתי, תלות פסיכולוגית באינטרנט, חרדה ודיכאון. אם בעקבות הפוסט הזה, תניחו את הטלפון לכמה דקות, תשבו ותשחקו/תדברו עם הילדים שלכם, היה שווה לקרוא 993 מילים.

24 views0 comments